Новиот SEAT LEON e AUTOBEST 2021 – Best Buy car of Europe

AutoBest насловна Новитети

Новиот SEAT LEON e AUTOBEST 2021 – Best Buy car of Europe

 

Херберт Дис, Volkswagen Group CEO е нов член на MANBEST Hall of Fame , TECHNOBEST 2020 во рацете на Renault E-Tech, ECOBEST 2020 ја освои Honda e

објавено 15. декември 2020

Со вкупно 12,685 поени, новиот LEON го освои првото место со само 532 поени во однос на новата генерација на Skoda Octavia! Новиот Peugeot 2008 се најде на третото место со вкупно 11636 поени, само 517 поени помалку од вицешампионот на AUTOBEST натпреварувањето. Деталните резултати ќе бидат наведени во делот Конечно рангирање на www.autobest.org.

„Оваа година беше исклучителна во многу аспекти. Во AUTOBEST дочекавме 7 финалисти, се случи многу ретка ситуација во нашата историја на две децении. Ова беше доказ за способноста на индустријата да испорача извонредни нови модели, со јасен фокус на процесот на електрификација. Следствено, имавме тешка конкуренција помеѓу Сеат ЛЕОН и Шкода Октавија. Двата нови модели кои доаѓаат од брендовите кои припаѓаат на групацијата VW се одлични автомобили, заслужуваат да победат. Сепак, бидејќи можеме да имаме само еден победник, AUTOBEST жирито гласаше и ние имаме победник: СЕАТ ЛЕОН. Им честитаме на сите луѓе вклучени во овој проект, од инженери и дизајнери до луѓето што произведуваат ЛЕОН “. Наведе Илија Селиктар, претседател на жирито.

„Во толку сложена и разновидна година, AUTOBEST ја докажа својата издржливост, почитувајќи ги сите ветувања дадени во текот на годината. Ја следевме нашата традиција и денес го издаваме новиот „AUTOBEST Best Buy of Europe in 2021“! Успеавме во „невозможната мисија“ да го направиме Завршниот тест во Тесдорф, Австрија. Притоа, испраќаме благодарност до луѓето од индустријата кои вложија огромни напори да продолжат да испорачуваат одлични нови автомобили и технологии. Покрај тоа, ние им оддаваме почит на нашите потрошувачи на автомобили, правејќи го просечниот Европеец да разбере подобро кои се најдобрите автомобилски технологии, компании, директори, дизајнери и поврзани технологии. Сега е време да се слави. 20-тиот победник, SEAT LEON и одличните луѓе кои стојат зад овој успешен автомобил заслужуваат честитки! “ го прогласи Дан Варди, основач и претседател на организацијата

.

Годинашен лауреат во Куќата на славните МANBEST е г. Херберт Дис, извршен директор на групацијата VW.

Г-дин Дис беше назначен за извршен директор на групацијата Фолксваген за време на најголемата криза во историјата на компанијата и во моментов води трансформација во Фолксваген. Автомото-гигантот работи на тоа да стане глобален лидер во електричните возила. Скалата за тоа што го постигна е огромна, а многуте ЕВ возила – вклучувајќи ги и новите поволни неодамна објавени – што ќе ги лансира групацијата Фолксваген во следните години ќе им овозможат на милиони возачи да преминат од мотори со согорување во чисти електрични возила. Со текот на времето, неговите достигнувања може да се сметаат за дефинирање на ерата – ера на секојдневни електрични возила за сите. Во овие тешки времиња, г-дин Диес ја држеше групацијата Фолксваген на солиден пат на заработка и продажба на автомобили на поголем број. Тој, исто така, спроведува длабоко преструктуирање на Групацијата со цел да стане многу поагилна организација, со проактивен став способен да реагира побрзо на нарушувачката ера на денешницата.

Членовите на жирито AUTOBEST го изгласаа Renault Е-ТЕCH за добитник на наградата TECHNOBEST 2020.

Оваа генијална хибридна иновација е вистинска технологија за возење патека до пат. Со поместување на границите во Формула 1, Рено донесе на пазарот ефикасно, достапно решение што навистина обезбедува во секојдневното возење. Рено ја покажа својата експертиза во технологијата мост кон иднина со намалена емисија на штетни гасови со воведување на три хибридни модели во сегментите за мали автомобили / компактни автомобили во 2020 година со уште три модели што треба да се следат во 2021 година во хибридни или плагин-хибридни верзии. Така, Рено нуди низа прифатлива технологија со ниски емисии за просечни потрошувачи на повеќето пазари и го покажува патот до непречена транзиција во индивидуалната мобилност.

Honda е добитник на наградата ECOBEST 2020

Паметниот Honda e е генијално чисто електрично возило совршено оптимизирано за еколошка употреба во центарот на градот. Одликувајќи се со дизајн што не може да се меша со кој било друг конкурент, Honda e е харизматичен, луксузен и одлична забава за возење, докажува колку ќе биде возбудлива иднината на ECOBEST автомобилизмот. Со воведувањето на Honda e, јапонскиот гигант не само што го покажа своето подготвеност за градскиот BEV, туку и да има вистинска смисла за техничка иновација. Замената на ретровизорите со камери е уште едно изненадување во сегментот на мали автомобили. Хонда го одвои своето време за лансирање на моделот е, но времето поминато беше добро искористено во истражување и развој на неверојатен град BEV.

Веќе се објавени наградите COMPANYBEST, SAFETYBEST, DESIGNBEST, SMARTBEST и SPORTBEST. Исто така беше соопштено и за АВТОБЕСТ гласањето на жирито за CITROEN AMI 100% електричен како добитник на исклучителната награда „Ѕвездата е родена“.

 

20-от фестивал на АВТОБЕСТ наградите ќе се одржи на датум и место што ќе бидат објавени во наредните месеци. Во AUTOBEST, безбедноста на сите наши гости и членови на жирито е од огромно значење. Затоа, внимателно ќе го следиме развојот на пандемиската состојба во Европа.

Следејки ја традицијата, меѓународното жири на AUTOBEST ке ги доделува наградите во различна земја секоја година. Претходната AUTOBEST гала се одржа во Мајнц, Германија.

Европското АВТОБЕСТ Jири им заблагодарува на читателите од цела Европа за охрабрувањето на проектот и различните оддели за односи со јавноста, одговорни во автомобилската индустрија за обезбедување на сета поддршка при организирање состаноци и погонски тестови на новите производи.