Нема повеќе – Фабриката на BMW во Минхен го произведе последниот мотор со внатрешно согорување

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

 „Загадувачите“ се селат во Австрија и Велика Британија

Малку инкогнито, повеќе заради редовните активности, BMW заврши со производството на мотори со внатрешно согорување во Германија

Фабриката на BMW во Минхен која датира из 1922 година и во еден момент вработуваше 8.000 луѓе од 50 различни земји од цел свет, иако историски некоректно со право важи за срце и душа на компанијата. А токму таа деновиве се најде на пресвртница – го произведе последниот мотор со внатрешно согорување. Од сега па натаму, до целосната електрификација, моторните технологии кои се жигосани како „загадувачки“ ќе доаѓаат од Австрија и Велика Британија. Вестите за ова стигнаа до јавноста малку инкогнито, како Баварците да се срамат од нив. Така, неофицијално, последниот примерок на агрегат со класична конструкција е V8 мотор. Во фабриката сé уште ќе се произведуваат автомобили со нормални мотори, но нивните агрегати е бидат увозни. Во оваа фабрика во моментов се произведуваат возилата од сериите 3 и 4, но и електричниот i4.

 

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER