Женева 2019 :: Škoda Vision iV

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Чешка електрична визија

Покрај главниот новитет Kamiq, од Škoda за салонот на автомобилите во Женева подготвија уште изненадувања

Објавено на 6 март 2019 година

Чесите се приклучија на електричната офанзива на групата со студијата Vision iV која најавува иден сериски модел на Škoda. Со изгледот е сличен на Vision E концептот од 2017 година и претставува кросовер купе со четири врати. На него меѓу другото се истакнуваат ЛЕД дневните светла што се протегаат по целата должина на предниот дел, камерите наместо класичните ретровизори и огромните тркала од 22 инчи. Поставен е на Volkswagen-овата MEB платформа за електрични возила и има два електромотора со вкупно 306 KS. Погонот е на сите четири тркала, а автономијата со едно полнење на батериите од 83 kWh изнесува 500 km. Чесите наведуваат и дека Vision iV забрзува до 100 km/h за 5,9 секунди и дека има најголема брзина од 180 km/h.

Во внатрешноста се среќаваат решенија слични на ланскиот Vision X концепт претставен исто така во Женева. Должината му изнесува 4,67, ширината 1,93 а висината 1,61 метри, додека меѓуоскиното растојание е 2,77 метри. Треба да се спомене и багажникот кој има зафатнина од 550 литри. Овој модел кој во продажба се очекува во 2021 година, но пред тоа Škoda на купувачите ќе им ги понуди електричниот Citigo и плаг-ин хибрид верзијата на Superb.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER