Горивата половина денар поевтини

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Горивата половина денар поевтини

Објавено на 24 декември 2018 година

Работејќи затскриено од загадувањето на воздухот, регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија ги поевтини горивата за половина денар и литар еуросупер БС-95 од ноќеска ќе чини 61, еуросупер БС-98 63, а литар еуродизел БС (Д-Е V) 58 денари. До ова намалување на малопродажните цени на дериватите во просек за 1,83%, односно на рафинериските за 3,13% дојде под влијание на поевтинувањето на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатиот 14-то дневен период за 3,81% и на референтните цени на бензинот за 4,8% и на дизелот за 4,09%. Намалувањето на цените на горивата ќе беше поголемо доларот да не поевтинеше за само 0,02%.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER