Volkswagen ја избра Турција

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Volkswagen ја избра Турција

Објавено на 12 јули 2019 година

Ниту Србија, ниту Бугарија туку Турција ја лапна новата инвестиција на Volkswagen вредна милијарди – надзорниот одбор на групата вчера се состанал и го избрал Измир како локација за најавената фабрика во која се планира да се произведуваат модели на VW, Škoda и Seat главно од SUV класата и која треба ада има капацитет за 350.000 возила годишно. Според извештаите на одлуката кумувал државниот инвестициски фонд на Катар кој поседува 17% од акциите на Volkswagen групата. Од порано беше јасно дека Турција се преферира, главно заради солидната инфраструктура и мрежа на снабдувачи – пречка беше нестабилното политичко опкружување, но кога големи пари се во игра никој нема да ја загрози нивната сигурност.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER