Triumph – враќање на патеките

Моторцикли

Тивко, но амбициозно

Британската легендарна марка се враќа во трките, за сега само во домашниот шампионат

објавено 01. мај 2021

Во бликса иднина Triumph има намера повторно да се фокусира на трките. Првиот чекор е употребата на Street Triple 765 RS во новиота британски шампионат на супер-мото. Искусниот тим на PTR ќе започне под името Dynavolt Triumph. Поранешниот возач од Светскиот шампионат Кајл Смит и поранешниот британски шампион Брендон Пааш се официјални возачи на фабрика.