Stellantis се повлекува од ACEA

Изненадувачка одлука на Таварес

Раководството на Stellantis донесе изненадувачка одлука – ќе се повлече од европската асоцијација на производители на возила ACEA. Место тоа, сами ќе се соочат со предизвиците на иднината со воспоставување јавен форум на кој учесниците можат да разговараа за клучните чекори за почиста мобилност. Вториот по големина производител на возила во Европа не ги образложи причините за овој свој потег најавувајќи само дека деталите ќе бидат објавени пред крајот на годинава. Се огласи и европската автомобилска лоби група чиј претседател пред неколку години беше и Карлос Таварес, од каде кажаа дека иако се тажни заради заминувањето на Stellantis ќе ја почитуваат нивната одлука. Во оваа асоцијација членуваат скоро сите производители на возила кои имаат свои погони во Европа, освен Nissan, Suzuki и сега Tesla.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER