Smart се спаси од предвремена пензија

Smart се спаси од предвремена пензија

Германците најдоа начин како да се покријат загубите на марката кои годишно се искачуваат и над половина милијарда евра

Објавено на 31 март 2019 година

Во моментите кога се одлучуваше за иднината на Smart, напомош пристигна Geely кој му обезбеди уште една шанса. Договорот што Daimler го постигна предвидува Кинезите да го трансформираат во производител на електрични возила, за што добиваат 50 отсто од сопственоста. За дизајнот и понатаму ќе биде задолжен Mercedes, а производството ќе биде доверено на Geely. Треба да се изгради нова фабрика во Кина, од каде првите возила ќе започнат да излегуваат во 2022 година. Планирано е меѓу нив да се најде и модел од Б-сегментот, можеби кросовер.

За 25 години колку што постои, Smart има произведено 2,2 милиони возила.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER