Škoda – Расадник за сите мали модели

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Нови задолженија

Škoda ја презема одговорноста за платформата за мали автомобили во групацијата VW

објавено 15. октомври 2021

Со успешното адаптирање на модуларната матрица MQB-A0 Škoda го убеди концернот VW дека е способна да се грижи за развојот на платформата за сите мали возила од групацијата. Kushaq е полн погодок во Индија за каде специјално беше развиена каросеријата. Иновативниот приод ги отвори портите Чесите да преземат одговорност за платформата за мали автомобили во сегменти чувствителни на цените. Платформата MQB-A0 ќе се користи во целиот свет и ќе служи на сите членки на групацијата VW како основа за нови модели со мотори со внатрешно согорување во пониските сегменти на возила. Фокусот е ставен на региони за раст како што се Индија, Русија, Африка, Латинска Америка и земјите каде малите и поевтини модели се во фокусот на побарувачката.

Сподели

Последни новости

Најнова епизода

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 92.00ден
  • еуросупер 98 - 94.00ден
  • еуродизел Д5 - 86.00ден
  • течен нафтен гас - 51.00ден
  • метан - 108.50ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER