SEAT – Тест центар за енергија TCE

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Енергетски солуции за цела групација

Иницијално се инвестирани над седум милиони евра

Во новиот центар за истражување и развој на батерии во Марторел, шпанците ќе развиваат и тестираат, покрај батериите, и енергетските системи за електрични и plug-in хибридни возила од други марки на групацијата Volkswagen. Тоа е првиот центар на VW од ваков вид во Европа надвор од Германија. Други вакви центри се лоцирани во Кина и САД. Центарот е дел од најавениот инвестициски план на SЕАТ од пет милијарди евра за електромобилност.

Тест Центарот за енергија е изграден за само 18 месеци и се простира на површина од 1500 квадратни метри. Вклучува различни простории за тестирање на батериските модули со помош на најновата технологија за клеточна хемија. TCE првично се концентрира на батериите за модуларниот комплет за електрична конструкција (MEB) за електрични погони и модуларната попречна матрица (MQB) за хибридни погони, како и на различни станици за полнење што се користат за сите електрични возила.

Објектот вклучува и работилница посветена на тестирање на електрични возила. TCE има и неколку климатски комори во кои може да се тестираат батериите и модулите на температури меѓу минус 25 степени и плус 55 степени.

Сподели

Последни новости

Најнова епизода

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 92.00ден
  • еуросупер 98 - 94.00ден
  • еуродизел Д5 - 86.00ден
  • течен нафтен гас - 51.00ден
  • метан - 108.50ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER