Rimac Nevera – Најбрз автомобил и во рикверц

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

По достигнатите рекордни 412 км/ч и запишување на уште 20 рекорди на патеката во Папенбург, Rimac Nevera повторно се врати на „местото на злосторот“, да го дополни официјалното портфолиото на рекорди. И тоа се случи.

Во присуство на судија од Гинисовата книга на рекорди фабричкиот возач на Rimac, Горан Дрндак, достигна брзина над 275 км/ч, но овој пат во рикверц. Ова го овозможи конструкторското решение на Nevera која нема менувач и четирите индивидуални мотори вртат во двата смера, напред или назад.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER