Piëch GT – Пробна фаза

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Монархијата не мирува!

Новиот бренд ќе дебитира со спортски електричен автомобил

објавено 06. октомври 2021

Името Piëch тесно се поврзува со Volkswagen и семејството Porsche и е вброена во автомобилското благородно стебло. Благодарение на визионерството на Фердинанд Пиех Фолксваген е тоа што денеска е. Неговиот дух не мирува и преку подмладокот на семејството стартирана е Piëch Automotive.

Под нејзино име на Саемот на автомобили во Женева 2019, настапи концепт автомобилот Mark Zero. Сега тој е основа на идниот сериски спортски автомобил. Целосно електричниот Piëch GT влегува во фаза на тестирање и треба да се појави на пазарот кон средината на 2024 година. Возилото долго 4,43 метри тежи помалку од 1.800 килограми и се напојува со три електрични мотори кои имаат вкупна моќност од 611 КС. Забрзувањето од нула до 100 км/ч трае помалку од три секунди, а до 200 нешто над осум секунди. Дизајнот на GT е базиран на класична конструкција на спортски автомобили. Од трите подеднакво моќни електрични мотори, едниот е поставен на предната оска, другите два на задните тркала. Piëch GT треба да биде изграден од познат производител на автомобили. Целта е 1200 возила во првата година. Уште два модели треба да го следат GT, спортско-корисно возило и спортски седан.

Сподели

Последни новости

Најнова епизода

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 92.00ден
  • еуросупер 98 - 94.00ден
  • еуродизел Д5 - 86.00ден
  • течен нафтен гас - 51.00ден
  • метан - 108.50ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER