Peugeot Е-3008 – Официјално ќе се претстави во вторник

Неколку дена пред лансирањето Peugeot сподели фотографии од новиот 3008

Не делат само три дена од официјалното претставување на новиот 3008, модел кој има големо значење за марката. Премиерата е закажана во фабриката во Сошо каде и ќе се произведува.

Иако техничките детали се чуваат како посластица за прикажувањето се знае дека новиот модел ќе биде потполно електричен. Носител на гамата е потполно електирчната верзија која, како што е веќе потврдено, ќе има три потполно електрични верзии и автономија со најголемата батерија до 700 километри. Според првите фотографии се забележува дека каросеријата има форма на купе-кросовер.

Надворешниот дизајн ги следи последните трендови на дизајнерскиот јазик на компанијата. Тенките фарови и тројните LED канџи ја красат предницата заедно со впечатливата маска која се претопува во предниот браник. Инаку Е-3008 е првиот модел на потполно новата STLA Medium архитектура.

Тоа остава простор да се надеваме дека ќе има простор и за неодамна прикажаниот 1.2 литрен бензинец со 48V умерен хибрид. Но да се стрпиме до вторник кога сите детаљи ќе бидат објавени од Peugeot.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER