Opel Insignia – ги стегна дволитарците

Вести Занимливости

Штедливи и стабилни

објавено 17 октомври 2020

Од скоро Opel за својот знаменосец Insignia понуди освежување на моторите со дво литрена зафатнина. Бензинецот има турбо полнач и развива 170 коњи со максимален вртежен момент од 350 Nm веќе од 1500 вртежи во минута. Opel има далеку посилен турбо-бензинец од два литри но со намалувањето на силата целта е да се намали потрошувачката. Така кај Insignia Gran Sport со новиот мотор за поминување 100 километри доволни се од 6,6 до 6,4 литри на 100 километри. Моторот може да се комбинира со деветстепена автоматика и може да се нарача веднаш. Комбинацијата на 2.0-литарски турбо-дизел мотор со 174 КС со осумстепен автоматски менувач останува во понудата но додаден е и погон на сите тркала.