Од утре поскапи горива

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

За малку, ама…

Објавено на 7 јуни 2021 година

Капка по капка, или како регулаторната комисија вели половина денар по половина денар, горивата поскапуваат. Така, малку по малку, цената на литар еуросупер БС-95 се искачи на 68 денари, онаа на еуросупер БС-98 за два денари повеќе, додека за литар еуродизел (Д-Е V) ќе плаќаме по 60,50 денари. До ова зголемување во просек за 1,39% дојде заради повисоките референтни цени на нафтените деривати на светскиот пазар (бензинот за 2,177%, а дизелот за 2,457%), но и заради зголемувањето на курсот на доларот во претходниот период за 0,404%.

Сподели

Последни новости

Најнова епизода

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 90.00 ден
  • еуросупер 98 - 92.00 ден
  • еуродизел Д5 - 90.00 ден
  • течен нафтен гас - 53.00 ден
  • метан - 161.50 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER