Nissan – Z GT 500

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Подготвен за GT настап

Новиот Z GT500 ќе се натпреварува во јапонскиот GT Шампионат

Од следната сезона, кон крајот на летово најавената замена за GT-R, ќе настапи на  натпреварувањата во GT шампионатите. На специјалниот настан организиран на патеката Фуџи Nissan не ги објави спецификациите на новиот тркач.

Од правилата на класата се знае дека зафатнината на моторот е лимитиран на два литри како и моќноста на 650 коњи. Преносот е дозволен на задните тркала преку шест степен секвенционален менувач. Иако сé уште не е официјално, постои можност Nissan да продолжи да се натпреварува со новиот Z GT паралелно со GT-R во послабата GT300 класа која е многу по блиска до хомологираните верзии за секојдневна употреба. Јапонскиот Super GT Шампионат започнува во Април на патеката Окајама.

Сподели

Последни новости

Најнова епизода

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 92.00ден
  • еуросупер 98 - 94.00ден
  • еуродизел Д5 - 86.00ден
  • течен нафтен гас - 51.00ден
  • метан - 108.50ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER