Lada e-Largus – Тољати се шалта на струја

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dacia Logan MCV се претвора во e-Largus

Стариот Dacia Logan MCV се конверира во e-Largus, првата целосно електрична Лада, а развојот и тестирањето на прототипот ќе започне следната година. Според официјалните вести од Тољати, ова е епилогот на настаните кои започнаа со акцијата во Украина. Уште од почетокот на војната Renault се повлече од својот дел од сопственоста на Лада, па сега АвтоВАЗ е единствениот сопственик на Лада.

 

Дури неодамна AutoVAZ некако започна со производство на моделот Lada Grant, но без вградени системи како ABS, воздушни перничиња и други електронски безбедносни системи. Според вестите кои доаѓаат од Русија, Lada сега се впушта во поле на технологија во кое нема искуство, но претставува прототип на модел кој според раководството на фабриката треба да биде иден електричен караван. Евидентно е дека електрификацијата на автомобилите станува неизбежна, па речиси сите производители, од најголемите до најмалите, се движат или се движат во правец на автомобили на батерии. Лада е меѓу последните познати брендови кои се приклучија на електричниот „циклус“, иако се уште не објавија кога би можело да започне сериското производство на вакво возило. Засега прототипот се вика e-Largus, а тоа што изгледа познато не е случајно. Моделот е базиран на стариот модел на Dacia Logan MCV. Уште повеќе, не е само каросеријата преземена од Dacia. Платформата која го носи e-Largus е платформата Renault-Dacia B0, претставена во 2004 година во првиот модел на Dacia Duster, но на која беа поставени и Nissan Kicks, Mahindra Verito Vibe и Lada Xray.

Очигледно, платформата не е модифицирана, но батеријата ќе го најде своето место во подот на возилото. АвтоВАЗ досега не објави речиси ништо од техничките податоци освен дека ќе има три верзии на каросеријата и тоа, со пет и седум седишта како и карго верзија со две седишта. За автономијата се тврди дека би можел да помине и до 400 километри, што е прилично оптимистичко ако се земе предвид дека се работи за модифициран модел кој бил конструиран за мотор со внатрешно согорување. Лада  официјално објави дека следната година ќе лансира тест флота од прототипови, кои ќе се користат за развојни тестови. Со оглед на потребните модификации и прилагодувања на погонот неопходни за премин кон производство на електрични автомобили, најоптимистичките претпоставки се дека првата електрична Лада би можела да започне да се произведува најрано во 2024 година.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER