Lada протерана од Европа!

Lada протерана од Европа!

Се исплаши ли западот од руските автомобили?

објавено на 23 април 2019 година

Lada се соочи со проблеми со пласманот на своите автомобили во западноевропските земји и мораше да ја прекине продажбата. Како причина се наведуваат построгите норми за издувните гасови кои руските возила повеќе не ги задоволуваат. Раководството на компанијата објави дека целокупните квоти ќе бидат пренасочени кон новите извозни пазари во Латинска Америка и на Блискиот Исток. Враќањето во Европа е планирано дури за неколку години, со нови посовремени модели. Во меѓувреме покрај во Египет каде возилата на Lada се произведуваат од 2002 година, се преговара за нивно монтирање со Иран и Алжир.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER