Volkswagen развива R верзија на електричните I.D. модели

Кој ќе биде прв?

Во Волфсбург веќе е испланирана R верзија на еден модел од електричното I.D. семејство, која би требало да биде достојна на оваа ознака
Објавено на 5 август 2018 година

Иако допрва го очекуваме доаѓањето на електричното I.D. семејство на Volkswagen, тоа може да влезе на голема врата – со перформансна R верзија. Засега без официјална потврда, но со голема доза на извесност, од VW стигнуваат најави дека веќе имаат идеја како ќе изгледа еден ваков електричен модел со високи перформанси. Не откриваат кој би бил, ниту пак кога ќе биде покажан. Сепак реално е можно токму со него да започне покорувањето на електричниот сегмент од страна на I.D. семејството, чиј почеток е најавен за 2020 година. За постоењето планови за ваков модел прв проговори директорот на R одделението на Volkswagen Јост Капито, кој кажа дека развојот на електрично возило на високи перформанси е доста динамичен и дека од месец во месец се случуваат промени кои го отежнуваат финализирањето на деталите. А материјал за тоа VW има доволно – веќе ни го демонстрираше преку својот I.D. R Pikes Peak болид кој го собори рекордот на прочуената планинска патека до облаците во Колорадо.

Во меѓувреме, VW планира да лансира неколку нови R модели, базирани на T-Roc, Tiguan и Arteon.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER