Hyundai Inster – Месецов закажана премиерата

Од таборот на Hyundai најавено е ново БЕВ од А сегментот

Новиот мали автомобил е понатамошен развој на Hyundai Casper, кој беше претставен во Кореја во 2021 година и таму постои и како верзија на мотор со согорување. Името Inster се заснова на англиските зборови „интимно“ и „иновативно“.

Електричниот автомобил ќе ја прослави својата светска премиера месецов на претстојниот меѓународен саем за мобилност во Бусан во Јужна Кореја. Hyundai Inster се уште нема да биде подготвен за продажба. Според производителот, хомологацијата и определувањето на потрошувачката на европската верзија ќе се изврши непосредно пред лансирањето на пазарот.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER