Hyundai – Мини ЕВ од 20.000 евра за Европа

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Casper ќе биде ривал на евтините ЕВ од Renault, Stellantis и VW.

Hyundai оваа година ќе лансира целосно електрична верзија на својот мини кросовер Casper во Европа, која би можела да се продава за помалку од 20.000 евра. Автомобилот се очекува да биде прикажан во Европа во третиот квартал , а првите испораки ќе започнат до крајот на годинава. Casper ќе биде еден од  малите и мини ЕВ возила кои моментално се продаваат или се планирани за Европа, вклучувајќи ги и Dacia Spring, електричното Renault Twingo и Citroen e-C3. Целосно електричниот Casper ќе се произведува во Јужна Кореја, а ја користи основата на i10. Електричната верзија ќе има помалку скапа батерија од литиум железо фосфат со опсег од 200 до 300 километри.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER