Ford дига рачна за електрификацијата

На низата производители кои ги одложуваат своите електрични планови им се придружи и Ford

Европската филијала на компанијата се премислува околу 2030-тата како датум кога целосно ќе премине на струја. Причината официјално е забавувањето на ширењето на електричните возила и недоволната инфраструктура за полнење на нивните батерии, но приказната има и финансиска страна.

Според изјавите раководителите на Ford веруваат дека е неопходно на купувачите покрај електрични да им се нудат и возила со хибриден погон. Конечна одлука не е донесена но ситуацијата на пазарот внимателно се следи за компанијата да биде подготвена брзо да се прилагоди ако биде потребно.

Досега Ford реагираше со одложувањето  на идните електрични модели на американскиот пазар.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER