Fisker Ocean Extreme – Европски рекордер во автономија

Париз – Франкфурт со едно полнење

Мисијата е да се создадат најемотивните и најодржливите електрични возила во светот

Деновите на неизвесност и пролонгирање на испораките се зад Fisker. Компанијата сега се опоравува од трусните времиња и на европскиот пазар се етаблира како сопственик на БЕВ со најголем домет на континентот.

Ocean Extreme има комбиниран опсег на WLTP до 707 км. Но овој податок да стане официјален ќе треба да се почека уште малку. Имено, компанијата е во процес на хомологација на кросоверот и се очекува таа да биде комплетирана од европските надлежни до крајот на април по што ќе следат испораките.

Пред да се комплетираат сите технички овластувања компанијата ќе отвори Fisker Centers+ низ Европа и САД во текот на годинава, почнувајќи од 11 април во Виена и Копенхаген. Fisker Ocean има три изведби – Extreme, Ultra и Sport за сега се конфигурираа и продаваа преку веб-страницата на компанијата.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER