Cupra Formentor – прв независен

насловна Новитети

Две хибридни технологии

Разноврсен и емоционален

објавено 02 ноември 2020

Првиот независен модел на перформансната марка на ЅЕАТ ќе дебитира наскоро. Како што е најавено на купувачите ќе има бидат понудени дури девет погони меѓу  кои две моќни plug-in-хибридни верзии заедно со неизбежните конективни технологии, модерните системи за безбедност и удобност. Така, новиот спортски кросовер-купе ќе влезе во друштвото на најсовремените конкуренти. Дизајнот на Cupra Formentor ја истакнува неговата разноврсност и емоционалност. Посакуваната динамика се изразува со пропорциите и неговата издолжена хауба, како и со лесни алуминиумски тркала од 18 или 19 инчи со посебен изглед.

Најмоќната варијанта е со турбо бензинскиот мотор со 310 коњи што емоционално ја зголемува привлечноста на возилото со неговиот звук. Во следните недели ќе бидат достапни дополнителни погони базирани на три различни технологии: TSI (бензин), TDI (дизел) и plug-in хибрид. Опсегот на погонот е поделен на две категории: Cupra Formentor и Cupra Formentor VZ што е изведено од шпанскиот збор „veloz“ што значи  ”брз”. Комбинацијата на мотор со внатрешно согорување со електричен мотор нуди извонредни перформанси. Дволитрениот TSI со погон на сите тркала „4Drive“ и седумстепениот DSG го забрзува Formentor за 4,9 секунди до стотка, постига 400 Nm и повеќе 250 км/ч максимална брзина. Најбрзата едиција на Formentor е опремен со адаптивна контрола на шасијата (DCC) како стандард, што ја регулира силата на амортизерот за секое тркало во зависност од еден од петте режими на возење избран од возачот. Профилите можат да бидат избрани со помош на копчето за избор на новиот спортски волан. Користејќи го лизгачот за допир DCC (достапен во индивидуален режим), Cupra Formentor исто така нуди поголема контрола над динамичните карактеристики на возење на кросоверот до 15 нивоа. Ова значи дека не само амортизерите, туку и контролата на суспензијата може да се прилагодат за да одговараат на вашиот сопствен вкус. Возачот има корист и од прогресивниот управувач и системот за сопирање од 18 инчи на Brembo. Производствениот модел скоро одговара на концептното возило што беше претставено за прв пат во 2019 година на салонот во Женева.

И покрај неговите теренски квалитети и импресивниот изглед, силуетата на Cupra Formentor изгледа компактно, спортско и естетско. Неговиот преден дел со бакарното лого Cupra, целосните LED фарови и двата големи влеза на воздухот го подвлекуваат спортскиот изглед на возилото. Ако му пријдете на Форментор од позади, издувниот систем со четири издувни цевки јасно покажува дека станува збор за спортист. Динамичните задни светла со буквата Форментор и континуираната светлосна лента ја нагласуваат ширината. Благодарение на своите дарежливи димензии, Cupra Formentor ги исполнува барањата на денешните клиенти. Со должина од 4,45 м, ширина 1,84 м и висина од 1,51 м, Cupra Formentor поставува стандарди во однос на удобност и лесна употреба. Форментаторот е опремен со современи системи за инфо-забава и поврзување. Виртуелниот кокпит со дисплеј со висока резолуција од 10,25 инчи може да се прилагоди. Тој нуди спортски поглед специјално развиен за Cupra, со информации како што се брзина, вртежен момент, моќност, притисок на турбо засилување и вредности на забрзувањето. Целокупниот пакет вклучува и дванаесет-инчен инфо-забавен систем со фино резолуција на дисплеј, 3Д-интернет навигација и намален број на фиксни копчиња. Cupra Formentor може да излезе со цела низа технологии за безбедност и удобност. Овие вклучуваат, на пример, предвидлива адаптивна контрола на крстарењето (ACC), асистент за патување, како и асистент за помош на страна и излез и асистент за итни случаи, кој ја следи активноста на возачот. Доколку возачот не реагира, возилото конечно се сопира целосно и се вклучуваат светлата за предупредување за опасност. Веднаш штом автомобилот ќе запре, алармите за системот за е-повици помагаат.