Porsche – Производство на синтетичко гориво

Има решение за класичните мотори! Porsche започна со производство на синтетичко гориво кое не загадува Ако на Porsche му тргне од рака да го омасови, новото синтетричко гориво не само што ќе ги спаси моторите на внатрешно согорување, туку ќе ја доведе во прашање електрификацијата! На вакво решение не работат многу компании, но секој производител […]

Bertone GB110 – 1.100 коњи поени од синтетичко гориво

Враќање во иднината Легендарното италијанско дизајнерско студио Bertone по своето повторно раѓање објави дека планира да произведе 33 примероци од хипер автомобилот GB110 кој ќе располага со 1.100 КС и исто толку њутн метри. Па што, би кажале, вакви потфати има колку ти душа сака! Сепак ова е нешто сосема поинакво. Bertone беше неизбежен дел […]

Opel Mokka Electric – Зголемена автономија и моќност

Молњата го засили напонот! Стратегијата на Stellantis за остварување на планот да произведува само електрични автомобили вклучува постојано нивно унапредување, посебно во поглед на автономијата. Методично освежувајќи ја гамата на сите свои брендови, сега и Opel Mokka го доби новиот енергетски пакет од Peugeot 308 кој вклучува батерии од 54 киловат-часа. Со нив овој мал […]

М Кар – Ноќ на луксуз и моќ

Претставени баварските знаменосци Увозникот на BMW, М Кар, пред домашната јавност ги претстави технички најнапредните модели, електричната луксузна лимузина i7 и раскошниот ХМ BMW со децении важи како една од технолошки најнапредните компании во автомобилизмот. Врвот во иновациите секојдневно се надградува, но сега ред дојде да се достигне врвот во луксузот. Новото мото на BMW […]

Ford – Три нови електрични кросовери до 2024 година

Дали Форд Модел Е ќе биде како Модел Т? Европската филијала на Ford објави дека со новото бизнис одделение наречено Ford Model e ќе испорача три нови електрични кросовери до 2024 година. Од „синиот овал“ информираа дека потпишале договор со групацијата VW за да ја обезбедат МЕВ платформата за електрични возила која ќе биде основа […]

VW ID.3. – Се најавува рестајлинг

Херојот на електрификацијата на ревизија Сè уште нема официјални фотографии, но скиците веќе јасно откриваат дека критикуваните дизајнерски решенија се корегирани. Истото се однесува на употребените материјали во внатрешноста. Тоа се случува само две и пол години по дебито на моделот новите решенија ги „пеглаат“ критиките за материјалите во внатрешноста и на надворешниот изглед. Сега […]

Cruise – Амбициозни планови за 2023 година

Роботакси во повеќе градови во САД Единицата на Џенерал Моторс во која се развиваат роботакси возила, планира да ги зголеми операциите со илјадници возила во 2023 година. Круз ги објави плановите да започне да ги нуди услугите со роботакси возила во Остин и Феникс и дека компанијата планира да се прошири во повеќе градови во […]

Ferrari Purosangue – Поради силната побарувачка, на пауза!

Цврсто држење до принципите Ферари ги паузираше новите нарачки на Purosangue откако листите на чекање достигнаа две години. Ергелата Ферари привремено престана да прима нарачки за Purosangue поради преголем интерес за моделот. Во септември беше претставен 12 цилиндричниот Purosangue со бензински погон, кој производителот на спортски автомобили претпочита да го опише како со четири врати […]

BYD – Најпродавана марка во Кина во ноември

Статистичка борба за престиж Пресвртот го нагласува притисокот врз сите брендови на најголемиот светски автомобилски пазар. Продажбата на приватни корисници BYD ја зголеми за 83 отсто, во однос на истиот период лани, и при крај на ноември имаше случено 152.863 договори за испорака на возила. Продажбата на BYD беше повисока 0,3 проценти од онаа на […]

AUTOBEST – ECOBEST Challenge

Има ли живот после смртта? Европското жири Аутобест во склоп на своите редовни активности го спроведува ECOBEST предизвикот во кого се тестираат БЕВ во секојдневни услови на возење. Детално ја објаснуваме процедурата на тестирањето, целите и резултатите со кои не сакаме ништо да заклучуваме! Тоа им го препуштаме на потрошувачите, ние само ги обезбедивме фактите. […]