Aiways U6 SUV – Доаѓа купе верзија

Кинескиот производител Aiways не седи со скрстени раце, туку агресивно ја проширува својата гама

Во следните неколку недели Aiways ќе лансира нов модел, врз база на спортско корисното возило U5. Овој пат тоа ќе биде  купе со име U6 SUV. За пандан на животниот стил на теренецот Aiways U5, кој веќе е лансиран во Европа, не е ревидирана само каросеријата. Врз основа на платформата MAS (Multi Adaptive Structure), за прв пат се користи развиен електричен мотор од компанијата. Ефикасноста е клучот за успехот, особено кај електричните автомобили. Постигнувањето на најдобра можна употреба на енергија е секако и највисоката цел за тимот за истражување и развој во Aiways во Jiading.

Во Aiways U5, на пример, електричниот мотор се ротира со 16.000 вртежи во минута, околу 25 проценти побрзо отколку кај споредливите машини, може да биде помал и полесен поради големиот опсег на употребливи брзини и може да се задоволи со помалку магнетно активен материјал. Новиот Aiways Powertrain (AI-PT погон) е подобрен во многу области, особено кај зголемените перформанси и подобрениот максимален вртежен момент. И двете му помагаат на U6 SUV купето да забрза до 100 km/h за само 6,9 секунди, што е одлична вредност во неговиот пазарен сегмент. Покрај динамиката, подобрена е и удобноста на новиот AI-PT. На тоа се додава употребливоста на топлинската енергија што ја ослободува погонот и се користи за загревање на внатрешноста или за уредување на батерискиот пакет.

Ова значи дека употребливиот опсег е понезависен од надворешната температура и траењето на батеријата е подолго. SUV купето Aiways U6 доаѓа на пазарот со батерија од 68 kWh која може да се полни на 90 киловатна станица за брзо полнење со директна струја или до единаесет киловати на трифазна наизменична струја -Wallbox. Високата флексибилност на MAS платформата овозможува и дополнителни варијанти, не само на каросеријата, туку и на погонските конфигурации во однос на позиционирањето на моторите и бројот на погонети оски. Најверојатно U6 SUV Coupe во Европа ќе пристигне во првата половина на 2023 година.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER