РКЕ – Бензините поскапуваат, дизелот поевтин

Поскапување во просек 0,23%

Со новата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,23% поради зголемувањето на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар. Цената на Еуродизелот се намалува за еден денар, а цената на Еуросупер БС-95 се зголемува за еден денар по литар. Поскапување од 1,50 денари е наменето на Еуросупер 98. Новите цени ќе бидат актуелни од полноќ.
ЕУРОСУПЕР БС95               82,00 ден/лит.

ЕУРОСУПЕР БС98              84,50 ден/лит.

ЕУРОДИЗЕЛ (ДЕ V)           73,00 ден/лит.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER