Подгответе повеќе ситни пари за патарина во Грција

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Подгответе повеќе ситни пари за патарина во Грција

Новиот начин на наплата ги зголемува цените на патарините во Грција
Објавено на 27 декември 2018 година

Грците и сите оние што ќе патуваат таму ќе ја дочекаат новата година со нови цени на патарините. Корекциите доаѓаат како последица на новиот начин на наплата според кој возачите на автомобили ќе плаќаат по 0,05 евра за километар, што ќе ги зголеми цените од 66 до дури 150 отсто на некои делници. Така на Евзони место досегашните 1,80 ќе се плаќа 3 евра, во Солун 0,69, кај Аспровалта 1,42, а во Кавала 2,36 евра. Ако пак планирате пат кон Крф, новата цена на патарината меѓу Игуменица и Јанина изнесува 3,42 наместо досегашните 2,10 евра.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER