Нов понеделник, нови цени на горивата

Горивата со минимални промени

На својата редовна седница регулаторната комисија за енергетика ги донесе новите цени на горивата. Како и секогаш, раководејќи се според методологијата за нивно утврдување, а земајќи ги предвид референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар кои во споредба со претходната пресметка кај бензините забележаа зголемување за 0,396% а кај дизелот намалување за 0,764%, како и промената на курсот на доларот кој поскапе за 0,246%, од утре горивата во Македонија ќе се продаваат по следниве цени:

  • моторен бензин еуросупер БС-95 – 87,00 денари за литар
  • моторен бензин еуросупер БС-98 – 89,50 денари за литар
  • дизел гориво еуродизел БС Д-Е V – 81,00 денари за литар

 

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER