Дами и господа, ова е новиот Volkswagen Golf VIII

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Дами и господа, ова е новиот Volkswagen Golf VIII

Снимката од презентацијата можете да ја погледнете тука

Објавено на 24 октомври 2019 година

Вечерва сите очи беа вперени кон Волфсбург – таму Volkswagen го претстави новиот Golf VIII. Како изгледа дознавме уште во текот на денов. Нема изненадувања – сé е повеќе или помалку очекувано иако значително се разликува од претходникот. Маската е во согласност со најновите трендови на марката, а светлата визуелно поделени и истакнати со ЛЕД-веѓи и подочници. И задниот дел е дизајнерски фамилијарен, додека внатрешноста е сосема нова. Доминира големиот дигитален кокпит, а исполнетоста со технологиите продолжува и по кожата. Најзначајна сепак е моторизацијата предводена од точно пет хибридни верзии. Бензинците од 110, 130 и 150 KS имаат 48-волтен благ хибриден систем кој возачот нема ни да го забележи во возењето. Поинтересни се плаг-ин моделите со 204 и 245 KS за GTE верзијата, и двата  со батерија од 13 kWh. Од класичните, основниот мотор ќе биде трицилиндричен со 90 и 110 KS без mild-hybrid систем. На врвот на понудата се наоѓа 300-коњскиот TSi, a дизелот е сосема нов и ќе се нуди со 115 и 150 KS.

Продажбата на Golf ќе започне во декември.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER