Горивата поевтинија – за 0,43%

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Бензинот 98 поскап, дизелот поевтин

Со својата денешна одлука донесена според движењата на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар кои се намалија кај бензините за 1,57% а кај дизелот за 1,624%, како и според поскапувањето на доларот за 1,071%, регулаторната комисија за енергетика ги намали цените на горивата – во просек за 0,43%. Во денари пак тоа значи дека за бензин 98 ќе плаќа по 0,50 денари повеќе, за дизел за истата сума помалку, додека цената на бензинот 95 останува иста. Ова се новите цени на горивата:

  • Еуросупер БС-95 – 89,00 денари за литар
  • Еуросупер БС-98 – 91,50 денари за литар
  • еуродизел БС Д-Е V – 103,00 денари за литар

 

Сподели

Последни новости

Најнова епизода

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.00 ден
  • еуросупер 98 - 82.50 ден
  • еуродизел Д5 - 81.50 ден
  • течен нафтен гас - 50.00 ден
  • метан - 123.50 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER