VW ID Extreme – Вистински теренец

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Во чест на поклониците

Со својата Студија ID Extreme Фолксваген подготви изненадување за присутните во Тичино, Италија, каде се одржа меѓународниот збор на љубутелите на електричните производи од Волфсбург. Возилото е базирано на ID 4 GTX, но доаѓа како вистинско теренско возило. Погонот со перформанси на задната оска и софтверските прилагодувања на контролната единица ја зголемуваат моќноста на возилото со погон на сите тркала за 65 kW и во споредба со адекватниот GTX сега располага со 285 kW. Основата на ID Extreme има поголемо растојание од тлото со 18-инчни теренски тркала и пет сантиметри пошироки браници направени со техника на 3D печатење. За да делува уште потеренски, на багажникот на покривот дополнително се додадени LED светла, а целосно затвореното алуминиумско подвозје е погодно за употреба на нерамен терен. Вештачки генериран шум од возењето се емитува во околината преку генератор на звук во куќиштето на тркалата. Внатрешноста на ID Xtreme е обложена со алкантара, модифициран систем на седишта и елементи во нагласената портокалова боја. Во однос на одржливоста, за концептното возило се искористи неупотребено тест возило од развојот на серијата ID 4 со вградена батерија од 82 kWh.

 

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER