VinFast – Лохшелер слободен играч

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Љубовта траеше шест месеци

Германецот Михаел Лохшелер го препушта кормилото

По само шест месеци доаѓа до смена на водечката позиција во VinFast која ја превзема заменик претседателот на Vingroup, Виетнамката Ле Ти Ту Туј (Le Thi Thu Thuy). Лохшелер ја напушти функцијата се враќа во Европа поради лични причини, се вели во соопштението. Лохшелер ја напушти својата работа како извршен директор на Opel во јули за да го предводи обидот на VinFast да стане „глобална компанија за паметни електрични автомобили“, со акцент на растење на бизнисот на брендот во Европа и Северна Америка. Туј директно ќе биде одговорна за надгледување на деловните активности на VinFast на неговите сегашни пазари, вклучувајќи ги Виетнам, САД, Канада, Франција, Германија и Холандија. Во наредниот период, таа, исто така, ќе води активности за истражување на пазарот и проширување на други потенцијални пазари на глобално ниво.

Сподели

Последни новости

Најнова епизода

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 92.00ден
  • еуросупер 98 - 94.00ден
  • еуродизел Д5 - 86.00ден
  • течен нафтен гас - 51.00ден
  • метан - 108.50ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER