Škoda – Fabia Rally2

Вести

Следната генерација има и спортски амбиции

Бројните успеси на интернационалната рели сцена кулминираат со нова Рели2 верзија

објавено 24. август 2021

Лансирањето на новата генерација на Škoda Fabia потврди дека паралелно се работи на рели верзијата. Тестирањето на идната Fabia во варијантата Rally2 веќе започна во Škoda Motorsport. Прототипот е тестиран во Чешка, Франција и Шпанија. Според прописите на ФИА за Рели2, следната генерација исто така ќе биде придвижувана од 1,6-литарски турбо бензински мотор и ќе има секвенционален менувач со пет степени, погон на сите тркала и механички диференцијали. Рели верзијата на Škoda Fabia е најуспешното возило во својата категорија од април 2015 година. Првично како R5 варијанта, подоцна преименувана во Rally2, чесите запишаа девет титули покрај името на Fabia во Светското рели првенство. Вкупно 400 примероци од продадените R5, Rally2 и Rally2 Evo донесоа бројни регионални и национални шампионати со речиси 1.400 вкупни победи во својата класа, како и скоро 3.300 места на подиумот ширум светот.