Rolls-Royce Droptail Arcadia

Уникатниот, трет по ред, модел на тема Droptail е прекрасен и ќе се вози во Сингапур

Rolls-Royce го  претстави и третиот од вкупно четирите планирани автомобили од Droptail серијата наменети за ексклузивни купувачи со истенчен вкус кои знаат што сакаат и не прашуваат  колку тоа чини.

Наречен Arcadia, овој раскошен родстер е врвно уметничко дело во секој поглед. Конструкцијата е една од најсложените некогаш направена, а извонредната комбинација на детали создава оптимална атмосфера за релаксирано возење. Уникатната бела боја содржи честички алуминиум и стакло кои предизвикуваат блескање на каросеријата на сонце.

Елементите од јагленородни влакна се обоени сребрено, а како и другите примероци од серијата задниот поклопец е прекриен со дрво. И дел од внатрешноста е од истиот материјал, за чија филигрански совршена обработка на експертите на Rolls-Royce се потрошени дури 8.000 работни часа.

Освен тоа колкаво внимание е посветено на прецизноста кажува и фактот дека на тимот на компанијата му требаа повеќе од две години да го развијат и пет месеци да со склопат часовникот на контролната табла. Во целата оваа приказна нема место за перформансите – нив ќе ги знае само сопственикот кој е од Сингапур.

 

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER