Регулаторната комисија ги поевтини горивата

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Горивата поевтинуваат за половина денар

Објавено на 8 ноември 2021 година

Регулаторната комисија за енергетика повторно нé изненади – со пониски цени на горивата од досегашните. Но не многу, за само половина денар така што од утре малопродажната цена на литар бензин 95 ќе чини 76,50 денари, на литар 98-октански бензин 78,50 а на литар дизел 67,50 денари. Причините, како и секогаш, се намалувањето на берзанските цени на дериватите кај бензинот за 2,637% и кај дизелот за 2,055%, додека курсот на доларот остана скоро ист како минатата недела.

Сподели

Последни новости

Најнова епизода

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 92.00ден
  • еуросупер 98 - 94.00ден
  • еуродизел Д5 - 86.00ден
  • течен нафтен гас - 51.00ден
  • метан - 108.50ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER