Honda Motor Co – Синџирот на снабдување е многу зависен од Кина

Се бараат добавувачи вон Кина

Пандемијата ги погоди бизнисите ширум светот на секое ниво.

Со оглед на заклучувањата поврзани со КОВИД што ги доживуваше Кина, направен и зголемен притисок врз веќе погодените синџири на снабдување каде големи производители изградија обемни производствени центри.

Тензиите меѓу Соединетите Држави и Кина, исто така, може да играат улога во тоа што производителите сакаат да ги преместат своите синџири на снабдување. Ројтерс објави дека уште еден голем играч, Mazda Motor Corp., претходно овој месец изјави дека бара од своите добавувачи да ги зголемат залихите во Јапонија. Mazda почна да бара делови на друго место бидејќи не можеше да ги добие клучните компоненти изградени во Шангај за време на пролетното заклучување. Откако нивниот синџир на снабдување беше дестабилизиран и домашното производство беше затворено на 11 дена во април и мај, јапонскиот производител на автомобили објави неверојатна оперативна загуба од 19,5 милијарди јени (144,4 милиони долари) за првиот квартал од својата финансиска година. Mazda рече дека сака да го диверзифицира производството надвор од Кина преку склучување договори со други добавувачи при дизајнирање на нови модели. Што се однесува до домашните операции,

Honda планира да го задржи својот сегашен синџир на снабдување во Кина, а истовремено да создаде посебен за пазарите надвор од втората по големина економија во светот. Портпаролот на Honda рече дека компанијата работи на оптимизирање на својот синџир на снабдување генерално преку прегледување и заштита од ризик. Тие не го негираа, ниту го потврдија извештајот, и сосема е природно што се обидуваат да го направат својот синџир на снабдување што е можно поефикасен бидејќи секое помало икање може значително да влијае на нивниот волумен на производство, како што се случи со Mazda.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER