Genesis – G70 Shooting Brake

Поглед во иднината

Само за Европа

Со својата Shooting Brake верзија Genesis им парира на германските премиум марки

објавено 17. мај 2021

Првите возила сè уште ги нема на пазарот во Европа, а Genesis веќе го претстави својот петти модел, специјално за купувачите на Стариот континент.

 

Тoj има иста големина како седанот долг 4,69 метри, но нуди 40 проценти повеќе простор за багаж и индивидуални седишта позади. Предниот дел е малку поразличен од каросеријата со четири врати за да се потенцира динамиката на спортскиот караван.

Genesis е бренд осамостален пред пет години како луксузна гранка на Hyundai и во Европа ќе стартува од Германија, Швајцарија и Велика Британија оваа година. Седанот G80 и теренецот GV80 може да се нарачаат од летово, а моделите G70 и GV70 ќе се придружат малку подоцна. Тие ќе бидат достапни со четири и шест цилиндрични бензински и дизел мотори. Компанијата сепак го остави отворен датумот кога може да се очекува дебито на G70 Shooting Brake.