Citroën – Идната година ќе го смени заштитниот знак

Двојниот шеврон се враќа на корените

Француската марка го откри своето ново лого, кое е десетто во историјата и претставува реинтерпретација на првата значка, од пред 103 години.

Со претставувањето на новото лого, Citroën го заокружи својот знак и повеќе од кога било наликува на оригиналот од 1919 година, што не е нешто што многу брендови можат да го направат.

Оригиналниот амблем на марката Citroën беше усвоен од неговиот основач, Андре Ситроен, кој пред да почне да прави автомобили веќе беше успешен претприемач со неговата компанија за обработка на метали. Citroën беше прилично конзервативен со промените на своето лого со текот на годините, бидејќи на компанијата и беа потребни 103 години да го достигне својот десетти редизајн. Со новата значка, Citroën, исто така, прифаќа нов бренд идентитет, кој вклучува нов слоган на брендот: „Ништо не нè движи како Citroën“.

Тој ќе почне да се користи и во корпоративна и во комуникација за производите во иднина. Нормално, на врвот на новото лого ќе бидат променети сите визуелни идентитети поврзани со него, а дизајнерскиот тим дури разви „темен режим“ за него, кој ќе се прикажува на дигиталните екрани секогаш кога ќе се примени тој режим. Францускиот производител на автомобили имплементира нови фонтови за да одговараат на новото лого, а дилерските места и корпоративните згради ќе го сменат идентитетот.

Со најавата за новото лого, Citroën го забележа враќањето на Монте Карло Синото во својата постава, како и замената на сегашната нијанса на црвено со нова нијанса, наречена Инфра-Црвена. Citroën објави дека ќе го промени своето лого, заедно со идентитетот на корпоративната марка, почнувајќи од средината на 2023 година. Првиот модел на Citroën со новото лого ќе биде изложен на крајот на септември.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER