Harley-Davidson ќе произведува само електрични мотоцикли

Светот повеќе нема да биде ист Сцените во кои конвои брадосани мотоциклисти крстосуваат низ американските пространства создавајќи бучава од која и ѓаволите ќе избегаат дефинитивно ќе ги гледаме само по филмовите – Harley-Davidson ќе произведува само електрични мотоцикли. Светот повеќе нема да биде ист бидејќи покрај длабоките корени и силната традиција што ги има оваа […]

BMW – Еден век мотоцикли

Стогодишниците доаѓаат на пролет Во септември 1923 година на пазарот излезе првиот мотоцикл на BMW R 32 Прославувањето на стогодишнината од првиот произведен мотоцикл на BMW ќе започне следната година со два специјални модели. Ограничени на по 1923 примероци R Nine T и R 18 со наставката „100 години“ ќе бидат знаменосците на јубилејот со […]

ВИДЕО – Honda EICMA 2022

Ако не најпочитуван, тогаш Honda е најпосакуван бренд на две тркала. Јапонската скромност беше погласна од експонатите. На штандот, сами за себе, зборуваа AfricaTwin и ТransAlp, иконите меѓу туринг мотоциклите.

ВИДЕО – CFMoto EICMA 2022

Кинезите го стегаат обрачот и кај мотоциклите. Без многу помпа и бранување тие си ја исполнуваат агендата и покажуваат се посовршени модели. Една од тие компании е CF Moto која е присутна кај нас повеќе од две години.

SЕАТ – Mó 125 Performance

Дополнителна моќ и шминка Пред ЅЕАТ е исправена иднината на која целиот концерн VW е посветен. Само шпанскиот дел не би бил тоа што е да нема дополнителни изнендаувања. Во понудата од пред некоја година се наоѓа електричениот скутер Silence, а смотрата во Милано е искористена да се претстави неговата ажурирана верзија која содржи мал […]

Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale

На крилјата на орелот! Со долго очекуваниот V100 Mandello, Moto Guzzi сака да влезе во нова ера и да ја зачува сопствената историја. Првото специјално издание е веќе претставено и како што со Италијанците бива тоа е направено со многу помпа. И да не наликува на ниту една едиција во светот на мотоциклите, лансирана е […]

Honda – Нова визија на најголемиот производител

Мотоцикли на струја и флексибилно гориво Најголемиот светски производител на мотоцикли скока на електричниот воз. Honda објави дека ќе лансира повеќе од десет модели на електричен погон во следните три години. Ова вклучува и развој на флотни производи погодни за користење од доставувачи на пратки и поштенски услуги. Сепак фокусот останува на приватните купувачи кои […]

Zero – DSR/X

Авантурист и еколог Беше прашање на време кога производителот на електрични моторцикли Zero ќе  ја прошири својата палета на модели за да вклучи целосно електричен авантуристички мотоцикл. Опремен е со нов мотор кој испорачува врвна моќност од 75 kW и 225 Њутн метри вртежен момент со континуирана моќност од 35 kW (48 КС). Ова овозможува […]

Harley-Davidson El Diablo

Harley-Davidson ја збогатува својата колекција на иконски модели, повторно во строго ограничено производство. Годинава тоа е специјалнa изведбa коja треба да се ѓаволски добрa. Дали е тоа така ќе може да се уверат само 1.500 сопственици. El Diablo е наследник на моделот FXRT од раните осумдесетти. По дефиниција е „low rider“, што ја означува ниската […]

Can-Am – Оди на електрификација

Два нови е-моторцикли Канаѓаните најавуваат нови производи на пазарот на електрични моторцикли. Припадничка на групацијата Бомбардие долго време е референца на пазарот на рекреативни теренски возила, првенствено позната по моделите на три тркала Spyder и Ryker. Сега Can-Am најави два нови мотоцикли, Origin и Pulse, кои има намера да ги лансира во летото следната година. […]