Jeep Avenger – COTY 2023

Прва европска титула за Јеер Европското жири по 60-ти пат го избра автомобилот на годината и како многу пати досега изненади – звучната титула за прв пат отиде кај Jeep за моделот Avenger. Креиран примарно за купувачите на Стариот Континент, овој најмал модел на американската марка кој се произведува во Полска првично е лансиран во […]

РКЕ – Горивата повторно поскапуваат

98-ката го превзема „приматот“ на дизелот Од полноќ горивата ќе имаат корекција на вредноста, во просек 1,34%. Најголем скок на цената има кај ЕУРОСУПЕР БС-98 кој ќе се продава за 1,50 денари повеќе во однос на досегашната цена додека 95-ката и дизелот одат нагоре за еден денар. Од утре цените на бензинските пумпи ќе бидат […]

Tata – Производство на батерии во Европа

Забрзува електрификацијата на Jaguar Land Rover Сопственикот на британскиот премиум тандем има нови планови за електрификацијата Индискиот индустриски гигант Тата го искористи саемот на автомобили во Њу Делхи да објави дека ќе отвори фабрика за производство на батерии во Европа со цел да ја забрза транзицијата кон потполно електричен погон. Како што изјави шефот за […]