Honda – 200.000 хибриди на сервис во Кина

Мал проблем за голема галама Honda ќе повлече нешто повеќе од 200.000 хибридни возила поради проблеми со сензорите на педалите на сопирачките кај некои модели. Тоа го соопшти кинеската државна управа за регулирање на пазарот. Проблемот кој треба да биде отклонет е лоциран во сензорите на педалите на сопирачките. Имено, маслото за подмачкување кое се […]

РКЕ – Поскапување на горивата за 1,68%

95-ката +2 , останатите +1,5 денари Првата седница на РКЕ во новата година донесе непопуларни вести. Малопродажните цени на нафтенитедеривати според Методологијата, се зголемуваат во просек за 1,68%, а дизелот останува најскап. Од полноќ за горивата ќе важат следните цени:ЕУРОСУПЕР БС–95         79,00 ден/лит,ЕУРОСУПЕР БС–98         81,00 ден/лит, ЕУРОДИЗЕЛ (Д–Е V)  […]

Европски пазар – Започна ли опоравувањето?

Ноември во знакот на Model Y Големи скокови имаа Tesla, Genesis, Nio, Rolls-Royce и Audi, додека 15 марки беа под планираното ниво, но сепак забележаа зголемување на обемот. Dataforce ги објави прелиминарните бројки за продажба за месец ноември 2022 година, но напоменува дека податоците од некои пазари не се комплетни поради празниците. Genesis, Nio, Cadillac, […]