Цените на горивата отидоа нагоре

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Цените на горивата отидоа нагоре

Објавено на 16 септември 2019 година

Неделното ‘добро утро’ што ни по посака регулаторната комисија за енергетика овој пат ќе нé чини денар повеќе – според нивната одлука од утре токму за толку се зголемуваат цените на горивата, поточно на бензинот од 95 октани и дизелот. Нешто поевтино ќе поминат оние чии автомобили користат бензин од 98 октани, кој ќе чини половина денар повеќе. Изразено во апсолутни бројки, тоа значи дека за литар еуросупер БС-95 ќе треба да плаќаме по 67,50 денари, за литар еуросупер БС-98 по 69,50 денари, а за литар еуродизел БС Д-Е V по 62,50 денари. Овој пат ќе ве поштедиме од образложението зошто.

 

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER