РКЕ – Горивата поевтинуваат

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Стоплување на атмосферата

Намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,98%.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување, па РКЕ на денешната седница одлучи да ги намали малопродажните цени на горивата во просек за 0,98%. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС95 се намалува за 0,50 ден/лит, додека ЕУРОСУПЕР БС-98 и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), се намалуваат за 1,00 ден/лит. Од полноќ ќе се полнат горивата по следните цени:

ЕУРОСУПЕР БС95      81,50 ден/лит,
ЕУРОСУПЕР БС98      83,50 ден/лит, 
ЕУРОДИЗЕЛ (ДЕ V)   76,00 ден/лит.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER