На Lotus му претстои светла иднина

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Во првото полугодие собрани 17.000 нарачки

Најголем придонес за огромното зголемување на побарувачката има електричниот модел Eletre

Lotus е познат по многу што, но не и по бројот на продадени возила. Барем досега – британскиот производител основан пред 75 години, сега во сопственост на кинескиот автомобилски конгломерат Geely, лани продаде мизерни 576 возила. Годината пред тоа испорача 1.710, а во 2020-тата 1.378 автомобили, но за првите 6 месеци оваа година се произведени повеќе од 2.200 примероци од Emira. Книгата за нарачки за него е пополнета за наредните две години, а за електричниот модел Eletre пак, кој се произведува во Кина, собрани се енормни повеќе од 17.000 нарачки. Неговата испорака на Далечниот Исток започна во март, а во Европа ќе стартува во наредните месеци. Цените започнуваат од 89.500 фунти.

Во моментов Lotus располага со глобална продажна мрежа од 193 дилерства.

 

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER