Бензинот поскапува минимално

Високите но стабилни цени на суровата нафта на светскиот пазар придонесоа и цените на горивата во Македонија да бидат такви – високи и стабилни. Со оглед на минималното зголемување на референтните цени на берзите на нафтените деривати кај бензините за 0,784% и кај дизелот за 0,639%, имајќи го предвид и поевтинувањето на доларот за 0,164% во однос на минатата недела, регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за минимално зголемување на ценат ана моторниот бензин од 95 октани. Така, до наредната нивна одлука цените на горивата кај нас ќе изнесуваат:

  • Еуросупер БС-95 – 85,00 (денари/литар)
  • Еуросупер БС-98 – 87,00 (денари/литар)
  • Еуродизел БС Д-Е V – 74,00 (денари/литар)

 

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER