Suzuki GSX-S1000

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Акцент на механиката

Типично за Јапонците направени се темелни подобрувања

објавено 05. мај 2021

Цели шест години од неговото претставување, Suzuki GSX-S1000 во голема мера остана непроменет. Затоа и Јапонците сега со доаѓањето на ерата на Еуро 5 нормите одлучија дека е добар момент да се направат посериозни измени на моќниот уличен тркач. Suzuki го опишува дизајнот на новиот GSX-S1000 со зборовите остар како жилет, што значи дека не се дозволени никакви облини. Пакетот стилски подобрувања започнува со скалесто наредените хексагонални ЛЕД светла, а силуетата на мотоциклот е поелегантна и покрај новиот и поголем резервоар. Инженерите се разбира најдлабоко посегнаа во погонската механика, која иако малку се разликува на хартија во пракса дава посериозен карактер. На моторот кој и понатаму има 999 кубни сантиметри сменети се еден куп делови и тој сега располага со 150 коњи и изменета крива на распределбата на вртежниот момент.

Таа му дава подинамичен одговор при забрзувањето кое до 200 километри на час трае 6,6 секунди. Генерално кажано однесувањето низ целиот работен опсег е поагилно, за што заслуга имаат и корегираната рамка и прилагодливото ослонување. Системот против блокирање на тркалата е стандарден, а електронските помагала на возачот засилени со уште некоја практична функција. Ревидирана е и ергономијата која за полесна контрола го сместува возачот малку повисоко во редизајнираното седиште. Новите мултифункционални LCD инструменти се со големи димензии и даваат прилично јасна слика. Сé на сé Suzuki подготви добро спакуван нејкед мотоцикл кој идниот месец ќе се најде во продажба по цена од околу 13.000 евра.

Сподели

Последни новости

Најнова епизода

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 90.00 ден
  • еуросупер 98 - 92.00 ден
  • еуродизел Д5 - 90.00 ден
  • течен нафтен гас - 53.00 ден
  • метан - 161.50 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER