Honda – Огномет на иновации

Најголемиот производител на мотоцикли во светот, лансира неколку нови модели. По 750 Hornet што е претставен минатата година во Келн, CB 1000 Hornet се наоѓа во рангот на новите модели. Го добива моторот со 150 КС од Fireblade од 2017 година, кој е сместен во нова рамка.

Honda CB 1000 Hornet

Како дел од новиот бран Hornet, се ревидира и претходниот CB 500 F, го добива и познатото име и, меѓу другото, добива ново LED предно светло и капак за светилка со воздушни канали кои го насочуваат протокот на воздух нагоре и на тој начин го оптимизираат чувство на управување и однесување во кривина. Кокпитот се состои од нов пет инчен TFT екран со понудено поврзување со паметни телефони.

Honda NX 500

Последново важи и за претходниот CB 500 X, кој мутираше во NX 500 и доби оптимизирана шасија и контрола на влечење. Новиот модел тежи и три килограми помалку. Надградбата на серијата природно се однесува и на CBR 500 R, кој има дизајн инспириран од Fireblade. CBR 600 RR го слави своето враќање по шест години со 121 КС при 14.250 вртежи во минута.

Honda CBR 600 RR

Карактеристиките на машината со четири цилиндри вклучуваат целосен облог инспириран од Moto GP, многу системи за помош и TFT екран во боја. Нов кокпит и нови светлосни единици ги карактеризираат и CB 650 R и CBR 650 R. Доколку сакате, тие можат да бидат опремени со сосема новата трансмисија E-Clutch. Тоа е првата автоматизирана спојка во светот применета на мотоцикли со рачен менувач.

Honda CB 500 Hornet

Тоа овозможува рачката на куплунгот да не мора да се влече при поаѓање или запирање. Возачот, по желба, може системот да го деактивира. Последно, но не и најмалку важно, CBR 1000 R-Firbelade ќе добие дотерување за 2024 година. Концептот SC кого го задвижува струја исто така ќe може да се види на EICMA. Сериската верзија на електричниот скутер за возачка дозвола А1 (класа 125) треба да излезе на пазарот во 2025 година.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER