Aston Martin – Brough Superior

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Конечно… моторцикл за 007!

После повеќе од две години, чедото на необичната соработка меѓу Aston Martin и францускиот производител на мотоцикли Brough Superior е подготвено за испорака.

 

Означен како AMB 001, овој ултимативен мотоцикл премиерно беше претставен на салонот EICMA во Милано во 2019 година. Тогаш привлече огромно внимание со својот монструозен изглед чија карактеристика му е алуминиумското ребро што се протега по целата должина на резервоар од јаглеродни влакна, поминува под седиштето и излегува на задниот дел.

Сепак доста познавачи на мото индустријата тврдеа дека е премногу радикален за воопшто да стигне до производствена фаза. Но со инаетлива упорност на експертите на двете компании и тоа се случи, на радост на точно 100 фанатични вљубеници во светот на две и четири тркала. Тие за него ќе платат по 120.000 евра и ќе можат да го возат само на тркачки патеки што сигурно ќе им донесе огромно задоволство бидејќи неговиот турбо V-твин агрегат произведува 180 коњски сили.

Сподели

Последни новости

Најнова епизода

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.00 ден
  • еуросупер 98 - 82.50 ден
  • еуродизел Д5 - 81.50 ден
  • течен нафтен гас - 50.00 ден
  • метан - 123.50 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER