Произведен последниот Audi TT

Audi официјално се прости од моделот TT

Единствениот нетипичен модел во Audi како по концепцијата така и според ознаката издржа на пазарот 25 години во три генерации

Најавен со концепт на салонот на автомобилите во Франкфурт 1995 година, Audi TT од првата генерација започна да се произведува три години подоцна како прв автомобил во фабриката за мотори  во Унгарија, додека родстер верзијата беше претставена наредната 1999-та. Не му беше лесно Имаше подеми и падови, но продажбата секогаш му беше солидна. Сега, после четврт век, три генерации и 662.762 произведени примероци, отиде во пензија за еден ден,како што веќе најавија од Audi, да се врати како електричен автомобил.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER